A Star Wars univerzum mozifilmjei - a kánon és spin-off fejezetek egyaránt - rendelkeznek erősségekkel, gyengeségekkel, emblematikus jelenetekkel, melyek rendszerint alapjaiban határozzák meg viszonyulásunkat egy-egy részhez. Többnyire ezek döntik el, hogy végül is elnyeri e tetszésünket egy-egy epizód vagy nem. Tekintsünk tehát végig a nyolc fejezet kiemelkedő, meghatározó jelenetein:
Baljós árnyak (film): Az 1999 -es I. fejezet kapta világszerte a legtöbb kritikát az összes SW rész közül. Azért persze jó jelenetek ebben is akadnak. A filmben a három legjobb scene: a fogatverseny a Tatooine -on, melyet a 9 éves Anakin végül megnyer, legyőzve a csalásra vetemedő Sebulbát; Darth Maul és Qui Gon Jinn illetve Obi-Wan Kenobi összecsapása, fénykard-párbaja, melyben Darth Maul testét kettévágják, Qui Gon pedig meghal (küzdelmük iszonyúan látványos) és végül a harmadik emblematikus jelenet: Obi-Wanék harca a droid-katonákkal a Naboo -n, Padmé Amidala kastélyában. A legnagyobb probléma a filmmel: nagyon sok a gyerekes karakter és az infantilis megjelenítés. Az egész összhatása olyan, mint egy 10 éveseknek készült matiné. Ugyanakkor látványos és megtartja az alapvető SW stílusjegyeket.
A klónok támadása (film): A másik sokat bírált rész, a 2002 -ben forgatott II. epizód. A legjobb jelenetek: amikor Anakin és Obi-Wan üldözi az alakváltót Coruscanton; illetve Obi-Wan és Jango Fett összecsapása Kaminon; de megemlíthető még a harc a szörnyekkel a Geonosis nevű rovarbolygón és Dooku fénykardos harca is Anakinnal (amikor levágják utóbbi kezét). És tegyük hozzá: ebben a részben a legdögösebb Natalie Portman, abban a bizonyos fehér ruciban. Legnagyobb gyengeség: Anakin a filmben olyan, mint egy örökké sértett, nyűgös és durcás kiskamasz. Idegesítő az ifjó padavan és az idősebb mester egymással folyton gúnyolódó és versengő, viszonya is. A SW jegyek megvannak, a gyerekes jelleg halványabb ennél a résznél.
A Sithek bosszúja: A három prequel (előzmény) rész közül vitán felül ez a legszínvonalasabb. A legjobb jelenetek: Dooku fénykard párbaja Anakinnal; aztán Obi-Wan és Grievous tábornok küzdelme az Utapau bolygón, a Jedi mester brilliáns győzelmével, végül Obi-Wan és Anakin végső harca a Mustafar nevű lávabolygón. Emblematikus SW jelenet. A fejezet legnagyobb gyengeségei: nem túl hitelesen előadott Obi-Wan és Anakin személyes konfliktusa, nevetséges Grievous "megjelenítése" és gyenge Hayden Christensen játéka is. Ugyanakkor erősek a Star Wars jegyek, működik a misztikum, színvonalas az egész látványvilág.
Zsivány Egyes: Az első Spin-off fejezet, vagyis olyan antológia mű, mely nem kapcsolódik szervesen a kánon részek számozott epizódjaihoz. A film Gareth Edwards 2016 -os kísérlete egy új SW stílus megteremtésére. A legjobb jelenetek mindegyike a film utolsó 40 percére szorul. Ekkor zajlik egy látványos csata a Scariffon, mégpedig Jyn Erso különítménye és a birodalmiak közt (a Halálcsillag tervrajzaiért), miközben a bolygó közelében a világűrben a lázadó flotta és Tarkin kormányzó rombolói között dúl egy szintén nagyon látványos űrbeli ütközet. Kiemelt jelenet: Vader fénykardos támadása a felkelők hajóján (egyszerűen óriási). Legnagyobb probléma: a fejezet szakít a Star Wars stílusjegyekkel, nincsenek Jedik, nincs Erő, nincs misztikum és eltűnik a Skywalker család sztorija is.
A Zsivány Egyes nagyon vegyes megítélésű. Sokan nem bánják sőt örömmel fogadják a stílusjegyek elhalványulását (eltűnését). Részünkről három fő kifogás merül fel: a Star Wars elemek elhagyása, a szereplők gyenge játéka (és eleve a karakterek gyengesége) illetve a fekete hangulat. (Bár megértjük azt is, ha mindezek másoknál pozitív előjelet kapnak.)
Egy új remény: A nagy klasszikus, az eredeti, 1977-es fejezet George Lucastól. A film, amelytől 40 éve maguk a készítők sem várták, hogy sok évtizedes világsiker lesz. A legjobb jelenetek: Leia hercegnő kiszabadítás a Halálcsillagon lévő börtönéből, melynél külön jó a szemétpréseléses rész és az Obi-Wan - Vader fénykardos összecsapás; ugyancsak kiemelkedő a Halálcsillag elleni támadás egyszemélyes, X-, és Y- szárnyú vadászgépekkel, melynek végén Luke eltalálja egy protontorpedóval azt a hőelvezető nyílást, mely az egész Halálcsillag megsemmisülését okozza. Ez a híres yavini csata. (Az elnevezés arra utal, hogy a támadók a Yavin bolygó 4. holdján lévő támaszpontról indulnak a Halálcsillag ellen. Részben ez a SW időszámítás alapja is, Yavin előtt/után.) Leggyengébb jelenetek a filmben: nincsenek. (Talán csak annyi, hogy a Vader - Obi-Wan kardjelenet 1977-es színvonalon elment, ma már iszonyú halvány lenne.)
A Birodalom visszavág: Mindenki kedvence, az 1980 -as Empire Strikes Back, a híres ötödik fejezet. A legjobb jelenetek: a Hoth bolygón vívott csata az AT-AT lépegetőkkel, aztán az aszteroida mezőn való átkelés - egy meteoriton élő óriás lény gyomrát is megjárva - szórakoztató szópárbajjal, majd szerelmi románccal (csókjelenettel) ami ekkor kezd kibontakozni Han és Leia közt, végül Yoda mester "kiképző programja"a Dagobah -n és legutoljára a felhővárosban (a Bespinen) megvívott Vader - Luke párbaj a nagyúr bejelentésével ("I am your father"). Ezek azok a momentumok, amelyek miatt a legtöbb rajongó a legjobb Star Wars résznek tartja a Birodalom visszavágot és amiért annyian szeretjük ezt az epizódot. Leggyengébb jelenetek: nincsenek, egyszerűen úgy jó az egész, ahogy van.
A dráma - mese - humor aránya nem "billen el" egyik irányba sem és a Star Wars harc három formáját nézve (vadászgépek, fénykardok, kézifegyverek) ebben a fejezetben a legideálisabb a végső elegy. A végeredmény egy nem túl infantilis, de kellően harcias, ugyanakkor humorral, érzésekkel, SW misztikummal teli élvezetes film. Az űreposz legjobbja.
A Jedi visszatér: (érdekességek) A legtöbb helyen bronzérmesnek tartott hatodik epizód, mely az IMDb szavazóinál a klasszikus részek közt eddig a legkevesebb pontot kapta. A legjobb jelenetek: harc Jabba embereivel a Tatuin bolygó dűnéi között, a Karkun-veremben élő Sarlakk kitátott szájánál; Vader és Luke fénykard párbaja az újjáépülő Halálcsillagon és végül: az Endor nevű, erdők borította holdon zajló harc, amikor a légi-robogós jelenetben a birodalmiak Leiát üldözik. Leggyengébb pontok: nagyon gagyira sikerültek a harcias kis-mackók (ewokok) az Endoron és túl leegyszerűsödött a film történetvezetése is.
Az Ébredő Erő: A nagyon vegyesen fogadott 2015 -ös, VII. rész J.J. Abrams filmje. A legjobb jelenetek: Rey és Finn menekülése az Ezeréves Sólyommal a Jakku bolygóról (látványos repülés a hajóroncsok közt); /helyszínek/ illetve egész jó még Rey és Ren fénykardos párharca a D'Qar -on. Legnagyobb gyengeségek: bosszantó a tény, hogy Abrams az egész részt a többi fejezetből kimásolt panelekből rakta össze zéró eredetiséggel. Ha a konkrét jeleneteket nézzük: iszonyúan gyengék a rathtarok, azok a furcsa nyúlványokkal rendelkező lények, melyekkel Hanék küszködnek a Sólymon (a 45. perc környékén) nagyon gagyi "zs" kategóriát idézik; emellett nagyon művi és felesleges szegény Han halála is.
Ugyanakkor az Ébredő Erőnél ígéretes egy-két szereplő, például Reyt alakító Daisy Ridley és az is jó, hogy ellentétben a Zsivány Egyessel, nem szakított teljesen az Erő, a misztikum és a Jedik világával. Ez biztató a folytatásra nézve is, hiszen karácsonykor, nagyjából ugyanezzel a szereplőgárdával kerül majd mozikba a legújabb rész, az "Utolsó Jedik", Rian Johnson rendezésében.
Az eddig elkészült Star Wars fejezetek IMDb értékeléséről, vagyis arról, hogy a világ film-, mozirajongói melyik részt hány pontra értékelték, előző posztunkban olvashattok. Addig is az Erő legyen veletek!
Legújabb posztunk: A Star Wars stílusjegyek
***
2017.04.01.(11:35)